poniedziałek, 28 października 2019

DROGA MLECZNA

DROGA MLECZNA
wystawa grafik Katriny Sadrak
kurator wystawy: Karolina Zwoniarska

25 października 2019 o godz. 18.30

Galeria TA3
ul. Tarczyńska 3 w Warszawie

goście specjalni:
Oktawian Kycia
Piotr LisowskiDROGA MLECZNA

Katrina Sadrak
    

Na wystawie zobaczymy cykl czarno-białych grafik autorstwa malarki Katriny Sadrak pod wspólnym tytułem „Droga Mleczna”. Autorka zafascynowana jest od lat tematyką kosmosu i wszechświata. Podchodzi do tego tematu metodycznie kształcąc się w dziedzinie fizyki kwantowej, astronomii i optyki. Prowadzi dialog pomiędzy nauką a sztuką. 

Twórczość Sadrak choć bardzo intelektualna i oparta o solidne wyniki badań, ma jednocześnie rys ogromnej wrażliwości samej autorki. To prace unikalne, niczym obraz namalowany farbami. Nie są to modyfikowane przez artystkę zdjęcia. Każda praca jest namalowana w programie graficznym, stworzona i narysowana przez Sadrak od początku, aż do końcowych linii powstałych już ręcznie na wydruku. Te linie to siatka struktur wszechświata, kosmosu wynikająca z obserwacji i badań przy pomocy naukowych urządzeń. Subtelne różnice tonalne srebrnej siatki odbijającej światło pod różnym kątem zachęcają do dokładnego ich studiowania z bliska. Niewielkie, przytulne wnętrze galerii TA3 doskonale odpowiada na taką potrzebę. W pewnym sensie czujemy jak struktura prac wciąga nas do wnętrza nieskończoności przestrzeni. Sami stajemy w roli badacza odległych ciał niebieskich, gwiazd, galaktyk i materii międzygwiezdnej oraz ich wzajemnego oddziaływania. To niesamowita podróż, w którą zabiera nas umiejętnie artystka.

Gośćmi specjalnymi wystawy Droga Mleczna są fotograficy Oktawian Kycia i Piotr Lisowski, których fotografie kosmosu są z jednej strony dla Katriny Sadrak inspiracją do jej prac graficznych, a z drugiej strony komplementarnym dla nich kontrapunktem i uzupełnieniem.

Karolina Zwoniarska


 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz